System is processing data
Please download to view
...

Jak zaprezentować swój pomysł na biznes

by lifearchitectpl

on

Report

Category:

Business

Download: 0

Comment: 0

199

views

Comments

Description

Download Jak zaprezentować swój pomysł na biznes

Transcript

 1. 1. Jak zaprezentować swój pomysł na biznes?
 2. 2. Kapitał na start Zakładając własną firmę warto pomyśleć o tym, skąd wziąć fundusze na start. Tych możliwości jest wbrew pozorom całkiem sporo – dofinansowania z Unii Europejskiej lub z Urzędu Miasta, fundusze dla start-upów lub spółka z inwestorem.
 3. 3. O czym warto pamiętać? Abyś mógł się dobrze przygotować na prezentację swojego biznesu przed potencjalnymi inwestorami lub przyszłymi współpracownikami, musisz pamiętać o kilku kwestiach.
 4. 4. 1. Mów o swoim pomyśle w bardzo prostych słowach. Zastosuj test windy w celu sprawdzenia czy umiesz w dwóch zdaniach przekazać całą istotę swojego pomysłu na biznes. Test windy ma następujący szablon: „Dla [grupa klientów], którzy cierpią na [problem], oferujemy [produkt]. W przeciwieństwie do [konkurencja] umożliwiamy [wyróżnik].”
 5. 5. Możesz też zadzwonić do znajomego, który jeszcze nie wie na czym polega Twój plan – sprawdź, czy jesteś w stanie mu to wytłumaczyć jasno i klarownie w 30 sekund. Jeśli nie, koniecznie nad tym popracuj. Proste pomysły są najlepsze.
 6. 6. Oczy inwestora są raczej skupione na osobie, która ten pomysł ma realizować, więc prezentujesz bardziej siebie niż samą ideę konkretnego biznesu. Mów o biznesie, ale pokaż swoje zaangażowanie. Bądź twórcą i liderem tego projektu. 2. Pamiętaj, że pomysł sam w sobie jest niewiele wart.
 7. 7. Mów o przeszłych działaniach, czyli o tym, co doprowadziło Cię do miejsca, w którym jesteś teraz. Następnie opowiedz o teraźniejszości – wskaż na aktualną sytuację i formę Twojego pomysłu na biznes. 3. Buduj linię czasu w głowach Twoich potencjalnych współpracowników.
 8. 8. Mów również o planach na przyszłość – podziel się tym, jakie kroki chcesz zrealizować w dalszej kolejności oraz jakie są prognozy dla branży, w której chcesz działać. Opisz swoje plany na najbliższe tygodnie, miesiące, a nawet lata działalności - w ten sposób wydłużysz linię czasu Twojego projektu.
 9. 9. 4. Pokaż, że jesteś osobą przedsiębiorczą. Daj się poznać jako osoba znająca co najmniej podstawy tworzenia biznesu i budowania skutecznego marketingu. Jeśli tak w rzeczywistości nie jest, najpierw zadbaj o edukację – poznaj najważniejsze pojęcia (analiza SWOT, marketing mix, itp.).
 10. 10. 5. Używaj dużo liczb i konkretów. Największą bolączką inwestorów są zbyt ogólne biznesplany, bez podstawowych wyliczeń. Pamiętaj: liczby, liczby, liczby! Oblicz wielkość rynku, czyli wielkość Twojej grupy docelowej. Opisz swoją grupę docelową w możliwie najdokładniejszy sposób.
 11. 11. Określ wstępny budżet, czyli na co dokładnie są potrzebne pieniądze inwestora. Zrób prognozę przychodów firmy.
 12. 12. 6. Bądź w 100% pewny swojego pomysłu. Jeśli w rzeczywistości tak nie jest, odpuść sobie – tracisz czas zarówno swój, jak i osób, które miałyby z Tobą współpracować. Znajdź wtedy inny pomysł, w który będziesz wierzyć. Pokaż, że zrobisz wszystko aby odnieść sukces.
 13. 13. Chcesz być bardziej pewnym siebie podczas prezentacji?
 14. 14. Czas na ważne decyzje Gdy odniesiesz sukces i otrzymasz możliwość dofinansowania w jakiejkolwiek formie, czeka Cię ważna decyzja. Przede wszystkim dokładnie zapoznaj się z wszelkimi dokumentami związanymi z taką inwestycją, a najlepiej skonsultuj się z radcą prawnym w celu wyjaśnienia wątpliwych kwestii.
 15. 15. Zawsze pamiętaj, aby być spójny ze swoją wizją i jeśli jest coś, co wybitnie Ci nie pasuje w podejściu osoby, z którą masz współpracować – nie rozpoczynaj współpracy.
 16. 16. Zaufanie w biznesie Jednocześnie pozwól sobie na pewną dozę zaufania do osób, które znają się na biznesie. Nie wychodź z założenia, że wiesz najlepiej, jak zrealizować swój pomysł na firmę. Doceń wartość słów osób, które mają duże doświadczenie i patrzą na Twoją ideę z innej perspektywy.
 17. 17. W budowaniu pewności siebie, ustalaniu celów i znajdowaniu motywacji pomocny będzie Life Architect Box „Zbuduj prawdziwą pewność siebie” to zestaw narzędzi: plików multimedialnych oraz zeszytu ćwiczeń, które pomogą Ci poznać samego siebie, wziąć odpowiedzialność za własne decyzje oraz akceptować to, kim jesteś.
 18. 18. Konkursów na biznesplany i możliwości dofinansowania szukaj na stronach inkubatorów przedsiębiorczości w swoim regionie. Jeśli pokażesz światu, że naprawdę tego chcesz, to wystartujesz ze swoją firmą - nawet bez grosza na jej rozkręcenie. Życzymy powodzenia w prezentacjach!
 19. 19. Odwiedź nas! Lifearchitect.pl
Fly UP