...

Angielskie słówka

by darmoweebooki

on

Report

Category:

Education

Download: 1

Comment: 0

1,420

views

Comments

Description

Jak zapamiętać 200 angielskich słów,
zwrotów i wyrażeń w 100 minut?

WAŻNE: Przeczytaj w całości poniższy artykuł Pawła Sygnowskiego, a nauka angielskiego już nigdy nie będzie dla Ciebie taka trudna i nudna.

„W ciągu następnych kilkunastu minut masz szansę zapoznać się z rozwiązaniem i lekarstwem na wszystkie swoje problemy z nauką angielskiego. Wystarczy, że będziesz czytał dalej, a dowiesz się nie tylko, jak bez jakiegokolwiek przygotowania nauczyć się kilkuset zupełnie nieznanych wcześniej angielskich słów i wyrażeń w czasie krótszym niż kilka godzin, ale także poznasz metodę, dzięki której raz na zawsze rozwiążesz swoje problemy z nauką jakiegokolwiek obcego języka”.
Czy wiesz, dlaczego nauka angielskiego sprawia niektórym osobom tyle kłopotów?

Nauką angielskiego zajmuję się w praktyce już wiele lat, począwszy od czasów szkolnych, a skończywszy na teraźniejszości.

Obserwując swoje postępy, a raczej ich brak, na tle postępów osiąganych przez rówieśników, mogłem stwierdzić, że wcale nie byłem taki najgorszy. Jednakże po w sumie 7 latach nauki j. angielskiego w dalszym ciągu nie mogłem pochwalić się jego znajomością i ogromne trudności sprawiało mi prowadzenie rozmowy w tym języku.

Wielokrotnie nachodziło mnie to pytanie: dlaczego tak właśnie jest? Znalezienie odpowiedzi zajęło mi wiele czasu, po którym doszedłem do wniosku, że skoro efekty są nie takie, jakie być powinny, to znaczy, że cały system czy też sposób nauczania języka obcego w szkole jest zły – nic nie warty. (Już czuję na sobie te piorunujące spojrzenia nauczycieli :-)
Jak wygląda nauczanie angielskiego w szkole?

Przypatrzmy się przez chwilę, jak wygląda ten sposób nauczania. Przede wszystkim koncentracja na lekcji danego języka obcego w szkole jest skierowana głównie w stronę poprawności gramatycznej. Typowa lekcja sprowadza się do odsłuchania, a następnie przeczytania na głos określonego tekstu w danym języku. Póżniej ma miejsce omówienie tego tekstu pod względem zastosowanego słownictwa oraz konstrukcji gramatycznych. Po tym pozostaje już wyłącznie przerabianie ćwiczeń mających na celu utrwalenie nowego słownictwa i całej gramatyki. I to wszystko.

Jeśli to miałoby być skuteczne, to dlaczego po 7 latach takiej nauki w dalszym ciągu uciekałem na widok żywego i mówiącego (pół biedy, jeśli do kogoś innego) Anglika?
Czy szkoła językowa jest właściwym rozwiązaniem?

W międzyczasie wydawało mi się, że znalazłem rozwiązanie mojego problemu. Skoro nie mogę nauczyć się języka w szkole, to zapiszę się na kurs do szkoły językowej i będzie po sprawie. Z przerażeniem stwierdziłem, że lekcje w szkole językowej nie odbiegają w jakiś zasadniczy sposób od tego, do czego zostałem przyzwyczajony w swojej szkole. Po prostu jest to inna forma tego samego, co oferują szkoły państwowe, z tą zasadnicza różnicą, że w szkole językowej zajęcia prowadzi przeważnie obcokrajowiec, dla którego nauczany język jest językiem ojczystym. Dzięki temu uczniowie uzyskują dostęp do realnej, żywej i naturalnej wymowy danego języka. To jest oczywiście wielki plus.

Mimo to i tak efekty nauczania w szkole językowej mnie nie zadowalały, a sądząc po obserwacjach i rozmowach z innymi uczestnikami kursu – wcale nie jestem w tym jakimś wyjątkiem.
Dlaczego tylko niektórzy nie mają problemów
z językiem angielskim?

Zapewne zauważyłeś, że czy to w szkole państwowej, czy językowej były osoby, które używały języka angielskiego bardzo sprawnie i o których można było powiedzieć, że znają ten język. Co ciekawsze – te osoby nie korzystały z innych materiałów niż te, do których ja posiadałem dostęp. To zrodziło we mnie przekonanie, że coś naprawdę jest „nie tak”.

Ponadto spotykałem tzw. poliglotów, czyli ludzi mogących się pochwalić znajomością kilku języków obcych, l
Download Angielskie słówka

Transcript

  • 1. Niniejszy darmowy ebook zawiera fragment pełnej wersji pod tytułem: Angielskie słówka Aby przeczytać informacje o pełnej wersji, kliknij tutaj. Darmowa publikacja, dostarczona przez Sukces.webnode.com Niniejsza publikacja może być kopiowana oraz dowolnie rozprowadzana tylko i wyłącznie w formie dostarczonej przez Wydawcę. Zabronione są jakiekolwiek zmiany w zawartości publikacji bez pisemnej zgody Wydawcy. Zabrania się jej odsprzedaży, zgodnie z regulaminem Wydawnictwa Złote Myśli. © Copyright for Polish edition by ZloteMysli.pl Data: 10.02.2006 Tytuł: Angielskie słówka (fragment utworu) Autor: Paweł Sygnowski Projekt okładki: Marzena Osuchowicz Korekta: Sylwia Fortuna Skład: Anna Popis-Witkowska Internetowe Wydawnictwo Złote Myśli Złote Myśli s.c. ul. Plebiscytowa 1 44-100 Gliwice WWW: www.ZloteMysli.pl EMAIL: kontakt@zlotemysli.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
  • 2. SPIS TREŚCI SŁOWEM WSTĘPNYM...........................................................................................4 TEORIA..................................................................................................................8 PRAKTYKA...........................................................................................................13 Rodzina............................................................................................................................13 Zawody.............................................................................................................................17 Podróż.............................................................................................................................22 Stacja benzynowa...........................................................................................................24 Warsztat samochodowy.................................................................................................26 Wypadek.........................................................................................................................29 Samoloty..........................................................................................................................31 Pociąg, metro, autobus, prom........................................................................................33 Bagaż...............................................................................................................................36 Hotel i kemping..............................................................................................................37 Zwiedzanie......................................................................................................................39 Rozrywka, wypoczynek, sport........................................................................................45 Jedzenie, picie.................................................................................................................47 ZAKOŃCZENIE.....................................................................................................49
  • 3. ANGIELSKIE SŁÓWKA – darmowy fragment kliknij po więcej ● str. 4 Paweł Sygnowski Słowem wstępnym W 9 na 10 przypadków powodem, dla którego kupiłeś ten kurs, jest fakt, iż w ogóle nie idzie Ci nauka tych przeklętych słówek. Pozostały jeden przypadek to czysta ciekawość :-). Nie czas i miejsce tutaj na roztrząsanie przyczyn takiego stanu rzeczy, ale wiadomo, że pewne określone schematy uczenia się wykształciłeś sobie sam pod wpływem otoczenia, a zwłaszcza otoczenia szkolnego. Jest to najzupełniej normalne, ale czy właściwe? Oczywiście, że nie. Sam przecież wiesz, jakie są tego efekty, prawda? Instytucja szkoły, w bardzo ogólnym sensie nauczania jednych przez drugich, istnieje i towarzyszy człowiekowi od prehistorii. To właśnie wtedy pojawił się ktoś, kto wiedział lub umiał robić coś lepiej, niż inni. Ci gorsi chcieli nauczyć się tego samego, więc prosili, czy raczej wymuszali na tym kimś zostanie nauczycielem. Wraz z upływem czasu idea nauczania zaczęła ewoluować do postaci znanej nam dzisiaj, tj. sala na 30-40 osób i jeden profesor, ktoś, kto (niby) wie lepiej, gadający tak długo, aż się zrobi zielony na twarzy :-) . Taka jest rzeczywistość - nie tylko nasza. Jak to wszystko wygląda w praktyce? Powiedzmy, że właśnie rozpocząłeś naukę języka angielskiego. Nauczyciel zaleca wkuwanie Copyright by Wydawnictwo Złote Myśli & Paweł Sygnowski
  • 4. ANGIELSKIE SŁÓWKA – darmowy fragment kliknij po więcej ● str. 5 Paweł Sygnowski słówek na pamięć, a że jest ich naprawdę sporo – Twoje wyniki nie należą do najlepszych, a nawet wręcz przeciwnie. Na egzaminie w pewnym momencie zaczynasz zdawać sobie sprawę, że istnieje pewna grupa osób, która nie tyle przechodzi przez ten egzamin “śpiewająco”, ale jakoś nie zauważyłeś, żeby przemęczali się przed właściwym egzaminem. Co jest? – myślisz i postanawiasz to sprawdzić. Zaczynasz drążyć temat i nagle okazuje się, że oni po prostu uczyli się tych słówek w sposób diametralnie inny od tego zalecanego przez nauczyciela. Sytuacja jest bardzo prosta. Pamięć i mózg rządzi się własnymi prawami. Jeśli próbujesz wykorzystać je do nauki, poznania czegoś wbrew tym prawom, to nic z tego nie będzie. Musisz najpierw poznać te prawa, a dopiero następnie przystąpić do nauki, która wtedy stanie się prawdziwą przyjemnością. Właśnie te “cwaniaki” tak zrobiły. Poznali prawa i wykorzystali je do nauki angielskich słówek. Jeśli chcesz poznać wspomniane prawa pamięci oraz zapoznać się z technikami nauki stosowanymi przez studentów z wyższej półki, to zapraszam na: http://szybka-nauka.zlotemysli.pl Kiedyś stanąłem wobec podobnego problemu. Wkuwanie na pamięć nie przynosiło żadnego efektu. Czarna rozpacz i depresja, ale tylko do momentu, kiedy uświadomiłem sobie to samo, co Ty w tej chwili :-). Copyright by Wydawnictwo Złote Myśli & Paweł Sygnowski
  • 5. ANGIELSKIE SŁÓWKA – darmowy fragment kliknij po więcej ● str. 6 Paweł Sygnowski Ta publikacja oparta jest w 100% na technikach i metodach, odkrytych i stosowanych z powodzeniem już przez starożytnych. To jest właśnie to coś, co pozwoliło garstce osób wywyższyć się nad pozostałymi. W tamtych czasach była to najprostsza droga do władzy. Jednym z efektów tego był kult bogini Mnemozyny, tj. właśnie pamięci. Już za chwilę poznasz te techniki. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że to wszystko działa. Pamiętaj tylko o najważniejszym. Musisz dać sobie czas na zrozumienie samych podstaw tych technik. Jeśli przypadkiem nie zrozumiesz za wiele lub zgoła nic z tej publikacji, to nie przejmuj się tym zanadto, tylko drąż temat tak długo, jak to potrzebne, aby stosowanie przedstawionych technik stało się dla Ciebie czymś naturalnym. Wtedy już nic nie będzie takie samo w kwestii uczenia się :-). Zanim przystąpisz już do właściwej lektury kursu, należy Ci się kilka istotnych uwag. Przede wszystkim to nie jest standardowy kurs w którym lektor czyta Ci słówka, Ty starasz się powtórzyć, a jak się uda, to przechodzisz do następnego słówka, potem do nastę nego, a w międzyczasie zapomniałeś już to pierwsze :-). Nic z tych rzeczy. Jak już wspomniałem, kurs oparty jest na metodach i technikach umożliwiających zapamiętywanie słówek, zdań, fraz itp. elementów językowych w sposób prosty, szybki, sprawny i ciekawy. Struktura kursu wygląda w ten sposób, że najpierw wyjaśnione są bardzo dokładnie wszystkie techniki i metody umożliwiające taką Copyright by Wydawnictwo Złote Myśli & Paweł Sygnowski
  • 6. ANGIELSKIE SŁÓWKA – darmowy fragment kliknij po więcej ● str. 7 Paweł Sygnowski naukę, a dopiero potem w części praktycznej, możesz się przekonać, co one potrafią w praktyce. Zapomnij także o gramatyce. Ona nie istnieje. Interesuje Cię tylko same słówko, jego wymowa i znaczenie. Cała reszta to zupełnie inna bajka. Zachowałem oryginalną pisownię angielską, jednakże przy zapisie sposobu wymowy danego słowa – podałem uproszczony, fonetyczny zapis. Jest to zdecydowanie najlepszy sposób. Jeśli wcześniej miałeś już styczność z angielskim, to nie będziesz miał żadnych problemów, jeśli nie, to po prostu odczytuj słówka tak, jak to podałem, a też będzie dobrze. Tyle z mojej strony. Jeśli jesteś gotowy poznać metody, które zrobią totalną rewolucję w Twojej głowie, to już teraz zapraszam do lektury. W kursie wykorzystano - za zgodą autora - fragmenty prac i kursów autorstwa p. Krzysztofa Klimaja - twórcy serwisu www.szybkanauka.fr.pl Copyright by Wydawnictwo Złote Myśli & Paweł Sygnowski
  • 7. ANGIELSKIE SŁÓWKA – darmowy fragment kliknij po więcej ● str. 8 Paweł Sygnowski Jak skorzystać z wiedzy zawartej w pełnej wersji ebooka? Aby uzyskać dostęp do pozostałych materiałów zawartych w tym ebooku, zawierającym niezwykle skuteczną technikę pamięciową, sprawdzającą się wyśmienicie przy nauce słownictwa, kliknij tutaj... ... i dowiedz się jak zapamiętać 200 angielskich słów, zwrotów i wyrażeń w 100 minut! Copyright by Wydawnictwo Złote Myśli & Paweł Sygnowski
Fly UP